Czym jest karta kredytowa ?

Karta kredytowa jest w rzeczywistości kredytem, który przyznaje bank w postaci karty płatniczej. Karta taka pozwala na korzystanie z oferowanego przez bank limitu kredytowego. Osoba posiadając a kartę kredytową może płacić nią, a płatności te nie są powiązane z rachunkiem bankowym.

Każda płatność, której dokonasz zmniejszy limit kredytowy, który przyznał Ci bank, a na Twoim koncie osobistym środki nie zostaną pomniejszone. Bank, który wydaje kartę kredytową co pewien czas wysyła zestawienie z dokonanym transakcjami oraz informacjami, które dotyczą spłaty długu. Aby otrzymać kartę kredytową musisz posiadać zdolność kredytową.

Chcąc zachęcić klienta do skorzystania z karty, banki bardzo ustalają tzw. okres bezodsetkowy, co sprawia, że możesz bezpłatnie korzystać z limitu kredytowego przez ten czas. Posiadając kartę kredytową musisz pamiętać o terminowej spłacie zadłużenia. W przeciwnym wypadku zostaną naliczone dodatkowe odsetki.

Zalety karty kredytowej

Posiadając kartę kredytową środki pieniężne są szybko i łatwo dostępne, oczywiście jeśli spełniasz określone warunki. Jeśli w danym momencie Twój rachunek osobisty świeci pustkami, nie musisz się tym przejmować. Z kartą kredytową zapłacisz za zakupy i usługi bez żadnego problemu. Nie jesteś zmuszony do wzięcia kredytu konsumpcyjnego, bo za wymarzone wakacje zapłacisz kartą kredytową.

Dodatkowo jest to tańsze rozwiązanie niż wzięcie takiego kredytu oraz nie wymaga załatwiania zbędnych formalności. Jeśli długi czas dysponujesz kartą kredytową, terminowo spłacasz zadłużenie, to budujesz swoją wiarygodność kredytową. Jest to istotny czynnik w przypadku osób, które planują wzięcie większego kredytu w przyszłości.

Zalety płacenia kartą kredytową

Karta kredytowa jest także świetnym rozwiązaniem w przypadku osób posiadających mniejsze pieniądze. Nie musisz mieć wysokich dochodów, aby otrzymać od banku limit kredytowy w wysokości 2 000 zł. W niektórych bankach wystarczą zarobki na poziomie 600 zł na rękę miesięcznie. Opłaty za korzystanie z kart są niewielkie, a w niektórych pryzpadkach nawet darmowe, jeśli spełnisz określone warunki (np. wymagana jest określona liczba transakcji w ciągu roku). Jest to także poczucie bezpieczeństwa.

Sytuacje losowe w życiu zdarzają się każdemu, zepsuta lodówka lub pralka, a nawet nieoczekiwana choroba. Z kartą kredytową nie przejmujesz się już takimi problemami. Dużo szybkiej i łatwiej dokonuje się rezerwacji wyjazdów zagranicznych, wynajmu samochodu czy hotelu poza Polską, a także pobyt za granicami kraju przebiega znacznie sprawniej. Posiadanie karty wiąże się także z wieloma bonusami w postaci upustów, programów lojalnościowych, bezpłatnych ubezpieczeń zagranicznych, czy pakietów Assistance.

W praktyce każdy bank posiada dodatkowe usługi, które towarzyszą posiadaniu karty. Możesz liczyć na tańsze kursy językowe, przejazdy komunikacją, albo zniżki w biurach podróży. Z kartą kredytową masz możliwość zabezpieczyć zakupy przez Internet z usługą chargeback. Jeśli zakup nie dotarł, albo był niezgodny z zamówieniem, to możesz skorzystać z trybu chargeback. Jest to obciążenie zwrotne, co oznacza złożenie reklamacji u wystawcy karty, następnie reklamacja jest rozpatrywana, po czym w ciągu określonego okresu dostajesz zwrot pieniędzy na kartę.

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej ?

Bankowość internetowa

Karta kredytowa sprawia, że szybko i łatwo możesz wydać nie swoje pieniądze. Banki przyznają klientom, którzy posiadają regularne wpływy, limity na poziomie od 2 000 zł, do nawet 100 000 zł. Wszystko zależne jest od Twojej zdolności kredytowej. Jednak korzystanie z karty musi być rozsądne. Jeśli nie posiadasz regularnych wpływów, to takie rozwiązanie nie jest najlepszym pomysłem.

Pamiętać trzeba także o tym, że dokonując wypłaty z bankomatu lub przelewu z karty obciążony zostaniesz dodatkowymi kosztami. Karta kredytowa jest sama nazwa wskazuje – kredytem. Jeśli w danym terminie zadłużenie nie zostanie spłacone, to taka „przyjemność” może Cię drogo kosztować. Koszty sięgają nawet 20%. Dlatego posiadając kartę musisz być czujny i dbać o terminowe regulowanie długu. Kartę taką także łatwo można zgubić, a wówczas zostajesz pozbawiony dostępu do środków.

Umiar i rozsądek

Oczywiście najważniejszą rzeczą przy zgubieniu karty jest jej zastrzeżenie w banku, wówczas nie musisz się przejmować, że ktoś z niej korzysta i zrobi Ci dług. Doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków nikt nie zwraca uwagi na to, czy płacisz swoją kartą. Zawsze miej kartę na oku. Nie wolno pozwolić, aby podczas płacenia, ktoś zabrał Twoją kartę na przykład na zaplecze.

Warto też, abyś ustawił sobie limit transakcji w systemie bankowości elektronicznej oraz zapisał dane karty w bezpiecznym miejscu. Kopia taka jest bardzo przydatna w przypadkach płacenia kartą przez Internet, bowiem w takich sytuacjach wymagana jest jedynie znajomość umieszczonych na karcie danych. Fajnym rozwiązaniem jest także niezależnie spisywanie transakcji dokonywanych kartą i porównanie ich z wyciągami, które otrzymujesz. Jeśli coś się nie zgadza, to automatycznie możesz zareagować i zbadać niezidentyfikowane wydatki.

Jakie koszty wiążą się z korzystaniem z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest tanim pieniądzem, jeśli spełnisz określone warunki. Jest uzupełnienie zadłużenia następuje terminowo, to nie zapłacisz żadnych odsetek. A co z opłatami za kartę?

Istnieją opłaty jednorazowe za wydanie karty głównej oraz dodatkowej, jeśli chcemy mieć więcej niż jeden „plastikowy pieniądz”. Opłaty te mogą jednak zostać zniwelowane do zera, jeśli na przykład w pierwszym miesiącu korzystania z karty wykonasz wyznaczoną liczbę transakcji.

Za kartę pobierana jest także opłata roczna lub miesięczna, która także jak w przypadku opłaty za wydanie karty może zostać zniesiona. W tabelach opłat i prowizji znaleźć możesz także opłatę za obowiązkowe ubezpieczenia, która w większości przypadków jest jedynie opcjonalna, ale czasami zdarza się, że takie ubezpieczenie jest w pakiecie i nie można z niego zrezygnować.

Opłata za przekroczenie limitu karty lub za zmianę daty cyklu rozliczeniowego oraz za wydanie duplikatu karty także mogą przysporzyć dodatkowych kosztów. Jednak jak widać, jeśli z karty korzystasz regularnie i rozsądnie i pilnujesz terminów, to koszty posiadania jej mogą wynieść 0 zł. Dlatego warto dokładnie przeczytać i zapoznać się z wszelkimi opłatami i prowizjami, nawet jeśli w danym momencie one Ciebie nie dotyczą.

Co to jest cykl rozliczeniowy karty kredytowej i okres bezodsetkowy?

Cykl rozliczeniowy karty kredytowej jest okresem miesiąca (nie kalendarzowego), po którym dostajesz zestawienie transakcji. Na wyciągu znajdziesz wpłaty na konto, naliczone opłaty, zbiorczy wyciąg z rachunku, saldo zadłużenia na dzień zamknięcia wyciągu oraz termin spłaty zadłużenia. Dzień rozliczenia zazwyczaj zamykany jest każdego miesiąca tego samego dnia.

Oczywiście można ten dzień dopasować do własnych potrzeb, na przykład wybrać okres zbieżny w datą wpływu wynagrodzenia. Banki oferują kilka terminów. A czym jest okres bezodsetkowy? Jest to opisany wyżej cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Czas na spłatę zadłużenia jest okresem między cyklem rozliczeniowym, a terminem w którym musisz spłacić dług.

Jeśli Twoja karta posiada okres bezodsetkowy 58 dni, to po upływie 30-dniowego cyklu rozliczeniowego będziesz miał 28 dni na przelanie środków na konto karty. Oczywiście data taka zawsze znajduje się na wyciągu. Jeśli wszystko spłacisz w okresie bezodsetkowym, a dodatkowo nie wygenerujesz żadnych kosztów, to karta kredytowa będzie dla Ciebie bezpłatna pożyczką. A dodatkowo możesz jeszcze zarobić na jej posiadaniu (programy lojalnościowe, rabaty i punkty, które możesz wymienić na nagrody).

Karta kredytowa : co jeszcze musisz wiedzieć ?

Karta kredytowa jest łatwiejszą i szybszą metodą płatności niż forma gotówkowa. Jest to także większe bezpieczeństwo transakcji oraz pełna i dokładna historia dokonanych zakupów. Niektóre karty kredytowe posiadają w standardzie usługę concierge – jest to usługa, która pomaga w awaryjnych sytuacjach skorzystać z usług tak zwanej „złotej rączki”. Pamiętaj o tym, aby zmieścić się ze spłatą zadłużenia w okresie bezodsetkowym. Przydatne w tym przypadku staje się automatyczne ustawienie spłaty karty.

Nie musisz wówczas pamiętać o comiesięcznych przelewach, karta spłacana jest automatycznie z Twojego konta. Oczywiście możesz także spłacić dług robiąc przelew lub udając się do oddziału banku. Może się zdarzyć tak, że w danym miesiącu nie będziesz mógł spłacić całego zadłużenia, wtedy spłać kwotę minimalną, którą ustaliłeś z bankiem. Nie wygeneruje to aż tak wysokich kosztów. Aby dostać kartę kredytową możesz udać się do banku lub złożyć wniosek online. Dzisiejsza technologia pozwala na załatwienie wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. A jakie dokumenty są wymagane?

Przede wszystkim oczywiście dokument tożsamości, a także zaświadczenie o zarobkach. Tutaj w zależności od tego, do której grupy należysz, bank może wymagać zaświadczenia o zatrudnieniu, formularza PIT 11 lub PIT40 za ostatni rok podatkowy, wyciągu z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, dokumentu potwierdzającego wysokość emerytury lub renty, a także dodatkowych dokumentów, które potwierdzają posiadanie źródła stałych przychodów. Osoby prowadzące własną firmę mogę zostać poproszone o dostarczenie wpisu do ewidencji gospodarczej, a także zaświadczenia o terminowym płaceniu składek do ZUS oraz US.